خانه / گلخانه / گل خورشیدی

گل خورشیدی

مشخصات: اسم علمی گیاه خورشیدی Clivia miniata ، از خانواده Amaryllidaceae میباشد. این گونه بومی آفریقای جنوبی است. برگهای آن خطی یا نوار مانند به رنگ سبز تیره براق و به طول نیم متر می باشد ارتفاع این گیاه به حدود ۵۰ سانتی متر می رسد. ساقه گل دهنده در انتها در حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد گل به رنگ نارنجی متمایل به قرمز از اوایل تا اواسط بهار می دهد . از اوایل پاییز با20155412245470aید به گیاه آب كمتری داد تا این طول ساقه گل دهنده به ۱۵ سانتی متر برسد. سپس به میزان مناسب آب داده و آن را در حرارت ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نگاه می داریم. بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود. پس از گل دادن باید خاك گلدان را عوض كرد و این عمل در اردیبهشت و خرداد ماه صورت می گیرید ولی می توان در بعضی سالها فقط قسمت سطحی خاك گلدان را تعویض نمود. اما باید مواظب بودكه به ریشه های متورم و گوشتی آن آسیبی نرسد. اگر گل ها را نچینید می‌توانید. از گیاهان بذر گیری نمائید. معمولا حدود ۱۰ ماه طول می كشد كه بذر های برسند.
مراقبت: گیاه خورشیدی به نور كم تا معمولی، گرمای متوسط، خاك همیشه خیس، رطوبت هوای هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.
کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یكبار از فروردین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد.
خاک: مخلوطی از خاك باغچه، ماسه و خاك برگ یا خاك جنگلی مرطوب، برای رشد آن مناسب است.
ازدیاد: خورشیدی از طریق پاجوشهایی كه مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شكل، غده ها و ریشه ها به وحود آمده اند تكثیر می شود. اواخر تابستان كه گلدهی به پایان رسیده است، گیاه را طوری از هم جدا كنید كه بتوانید به پاجوشها دسترسی داشته باشید. پاجوشهایی را كه به اندازه كافی بزرگ شده اند، با یك چاقوkhorshidiی تیز جدا كرده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر، حاوی كمپوست با پایه پیت قراردهید. هر پا جوش باید شامل حداقل سه یا چهار برگ بوده و طول آن حدود ۲۵ سانتیمتر باشد. قلمه ها را در مای ۱۸ تا ۲۰ درجع سانتیگراد نگاه دارید و به طور منظم خیس و خشك بودن خاك را كنترل كنید. زیرا آبیاری به موقع به ویژه در مراحل اولیه تكثیر، در سرعت ریشه دهی بسیار موثر است.

گل خورشیدی مكان نیم سایه كنار پنجره ای رو به شرق و یا غرب، خاك سبك كه دارای زهكش خوب باشد، در فصل تابستان هر دو روز یك بار گیاه را آبیاری نموده و در زمستان آبیاری را كاهش می دهند و خاك را نسبتاً خشك نگه می دارند. حداقل دمای قابل تحمل آن در فصل زمستان ۱۰ درجه سانتیگراد است.
نکته:
قبل از گلدهی خورشیدیها در اواخر اسفند یا اوایل فروردین با یک کود کامل بیست بیست بیست کودیاری کنید تا گلهای بهتری تولید بکند.
در زمانی که گل دارد کود ندهید.
بعد از ریختن گلها هم میتوانید ماهی یکبار کود کامل بدهید.
ترکیب خاک غنی و نیمه سبک باشد. ترکیبی باشد بهتر است.
خاکهای ایران معمولی بازه اسیدیته قابل قبولی دارند و نیازی به تغییر پی-اچ خاک نیست
تاخیر در گلدهی : به دلیل تاخیر در تامین نیازهای مختلف گیاه امری طبیعی است. در شهرهای سردتر خورشیدی‌ها بین اردیبهشت و خرداد گل میدهند. الان گل دارند. علتش هم این است که بذرها را دیر برداشت میکنیم تا بهتر برسند و این موجب میشود گلدهی سال آینده به تاخیر بیافتد.
خورشیدی گیاهی است سایه دوست و باید در دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود خاک سبک رادوست دارد و آبیار ی متوسط . گلدان آن باید سفالی باشد تا رطوبت زیاد در آن نماند و همچنین قطر دهانه آن بیشتر از ۲۵ سانت نباشد تاگیاه بیشتر پاجوش بزند اگر هم بخواهید زمان گل دهی آن جلو بیافتد باید در محیط گرم قرار دهیم گلدان را برای گلدهی بشتر باید کود پاشی بصورت دو هفته یکبار از فروردین تا آبان ماه صورت گیردو دو سال یکبار خاک گلدان تعویض و ریشه های اضافی و خراب از گلدان خارج شود و همچنین برگهای آن هم باآب غبارپاشی بصورت مرتب انجام گیرد .
کلا این گیاه کم رشد است ولی کیفیت و غنای خاک در رشد آن خیلی موثر است
نور خوب آب کافی و خاک غنی از مواد آلی بسیار لازم است

مطلب پیشنهادی

4k32chkxs5as2gdgqpb7

گل لاله

گل لاله گیاهی چندساله است. پیاز دار و با نام علمی Tulipa، متشکل از حدود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir